MASAŻ

Masaż

Masaż, to specyficzna metoda terapii znana wszystkim ludziom, ponieważ już od dzieciństwa każdy/każda z nas, specjalnie niezastanawijac się, bezwiednie go stosuje. Oczywiste, że taki masaż nie jest profesjonalny ale, gdy zaboli głowa, przytarafi się jakiś uraz, czy dopadnie skurcz mięśniowy, próbujemy dane miejsce szybko rozetrzec. I to jest właśnie ten niekontrolowany masaż. Głaskanie pleców, dłoni, głowy- to też masaż. Oznacza to, że mamy tę czynność zakodowaną w sobie jako odruch. Daje nam ona ukojenia, uspokaja, łagodzi ból i wprowadza w dobry nastrój. Podstawowy i najbardziej rozpowszechniony to masaż klasyczny.

Możemy wyróżnić masaż ogólny i częściowy. Masaż ogólny dotyczy całego ciała a masaż częściowy - poszczególnych jego części.

Wpływ masażu na układ nerwowy.

Układ nerwowy koordynuje liczne czynności ustrojowe ponieważ, prawie wszystkie tkanki i narządy naszego organizmu są unerwione. Komórka nerwowa jest pobudliwa a masaż jest jednym z czynników, który prowadzi do pobudzenia komórek nerwowych. To pobudzenie jest proporcjonalne do siły natężenia masażu oraz czasu jego trwania. Masaż polepsze ukrwienie co, doskonale wpływa na właściwy przebieg metaboliczny w poszczególnych częściach układu nerwowego. Wpływ masażu na układ krwionośny.

Układ krwionośny pełni cztery funkcje: -oddechową -odżywczą -regulacyjną -termoregulacyjną

Funkcja oddechowa jest niesamowicie ważną funkcją układu krążenia. Krążąca w ciele krew pobiera tlen i transportuje go do komórek i tkanek.

Funkcja odżywcza skupia się na dostarczaniu tkankom substancji odżywczych i odprowadzaniu powstałych produktów przemiany materii do narządów wydalniczych.

Funkcja regulacyjna koncentruje się na rozprowadzaniu zwiazków biologicznie czynnych (hormonów), które regulują wiele procesów życiowych.

Funkcja termoregulacyina polega na wyrównaniu i utrzymaniu stałej temperatury ciała, przenoszeniu ciepła z mięsni do wątroby oraz regulacji oddawania ciepła na zewnątrz.

Masaż powoduje opróżnienie naczyń żylnych i chłonnych oraz zwiększa dopływ krwi tętniczej do masowanego odcinka. Przyspiesza krążenie krwi i limfy. Podczas masażu następuje przekrwienie miejscowe, co jest następstwem rozszerzenia naczyń włosowatych skóry oraz drobnych tętniczek na skutek bodźców mechanicznych. Na przyspieszenie krążenia wpływa także to, iż podczas masażu wytwarzają się ciała chemiczne pochodzenia tkankowego -podobne do działania histaminy - rozszerzając je na naczynia włosowate.

Wzmożone krążenie limfy pobudza czynności wszystkich gruczołów, wzmaga przemianę materii a produkty przemiany materii zostają szybko usunięte przez przyspieszony krwioobieg.

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery