MASAŻ

Masaż

Masaż, to forma terapii znana każdemu człowiekowi,  ponieważ już od najmłodszych lat każdy z nas bezwiednie go stosuje. Wiadomo, że nie jest to fachowy zabieg ale,  gdy boli nas głowa albo doznamy jakiegoś urazu czy skurczu mięśniowego,  próbujemy to miejsce szybko rozmasować. I to już jest masaż. Głaskanie pleców, głowy- to też masaż. A zatem,  mamy tę czynność w sobie jako odruch. Dostarcza nam ona ukojenia, łagodzi ból i uspokaja.

Masaż klasyczny dzieli się na ogólny i częściowy.  Masaż ogólny dotyczy całego ciała a masaż częściowy - poszczególnych jego części.

Wpływ masażu na układ nerwowy.

Układ nerwowy koordynuje liczne czynności ustrojowe ponieważ,   prawie wszystkie tkanki i narządy  naszego organizmu są unerwione.  Komórka nerwowa jest  pobudliwa a masaż jest jednym z czynników,  który prowadzi do pobudzenia komórek nerwowych. To pobudzenie jest proporcjonalne do siły natężenia masażu oraz czasu jego trwania.

Masaż wpływa na lepsze ukrwienie co,  zapewnia właściwy przebieg procesów metabolicznych w poszczególnych częściach układu nerwowego.

Wpływ masażu na układ krwionośny.

Układ krwionośny pełni cztery funkcje:

-oddechową

-odżywczą

-regulacyjną

-termoregulacyjną

Funkcja oddechowa jest najważniejszą funkcją układu krążenia.  Krążąca krew pobiera tlen i dostarcza go do komórek i tkanek.  Funkcja odżywcza polega na dostarczaniu tkankom substancji odżywczych i odprowadzaniu końcowych produktów przemiany materii do narządów wydalniczych.  Funkcja regulacyjna polega na rozprowadzaniu substancji biologicznie czynnych (hormonów), które regulują wiele procesów życiowych. Funkcja termoregulacyina polega na wyrównaniu i utrzymaniu stałej temperatury ciała, przenoszeniu ciepła z mięsni do wątroby oraz regulacji oddawania ciepła na zewnątrz.

Masaż powoduje opróżnienie naczyń żylnych i chłonnych oraz zwiększa dopływ krwi tętniczej do masowanego odcinka. Przyspiesza krążenie krwi i limfy.  Podczas masażu  następuje przekrwienie miejscowe,  co jest następstwem rozszerzenia naczyń włosowatych skóry oraz drobnych tętniczek na skutek bodźców mechanicznych. Na przyspieszenie krążenia wpływa także to,  iż podczas masażu wytwarzają się ciała chemiczne pochodzenia tkankowego -podobne do działania  histaminy - rozszerzając je na naczynia włosowate. Wzmożone krążenie limfy pobudza czynności wszystkich gruczołów, wzmaga przemianę materii a produkty przemiany materii zostają szybko usunięte przez przyspieszony krwioobieg.  Rozszerzenie lub zwężenie naczyń skórnych ma charakter neurogenny. Decyduje ono o oddaniu lub zatrzymaniu ciepła i stanowi główny mechanizm termoregulacyjny.

Wpływ masażu na układ kostny.

Systematyczny masaż na również wpływ na kości. Zwiększa ich spoistość a także ciężar i objętość. Pod wpływem masażu stawy stają się bardziej ruchliwe oraz wzmacniają się wiązadła okołostawowe. Jednocześnie wzmacniają sie mięśnie okołokręgosłupowe utrzymujące kręgosłup  we właściwej pozycji.

Wpływ masażu na układ oddechowy.

Masaż przyspiesza cyrkulację krwi w naczyniach krwionośnych i tym samym zwiększa ilość krwi dostarczanej do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa. Pod wpływem masażu poprawia się funkcjonowanie układu oddechowego, wzrasta ilość krwi bogatej w tlen niezbędnej do właściwego rozwoju tkanek. Bardzo pomocnym i korzystnym jest masaż wibracyjny u osób, które cierpią na silne zaflegmienie górnych dróg oddechowych  np. po przebytam zapaleniu płuc lub oskrzeli. Pacjent dość szybko pozbywa się flegmy a jego stan wybitnie się poprawia.

Wpływ masażu na skórę.

Skóra jest barierą między organizmem a światem zewnętrznym, pokrywa cały organizm i dzięki niej pozwala kontaktować się z otoczeniem. Pod wpływem masażu skóra staje się różowa i ciepła, co jest następstwem lepszego jej ukrwienia a więc i odżywienia. Masaż usuwa złuszczające się obumarłe komórki warstwy rogowej naskórka, pory się rozszerzają, otwierają się kanaliki gruczołów potowych i tym samym zwiększa się dopływ powietrza do skóry. Skóra jest bardziej uelastyczniona, lepiej dotleniona i przygotowana na lepsze i szybsze wprowadzania substancji leczniczych i odżywczych.

Wpływ masażu na tkanki.

Tkanki z których zbudowany jest organizm różnią się między sobą budową i czynnościami. Masaż w tkance łącznej powoduje odżywienie, uplastycznienie, poprawia funkcje życiowe i zwiększa przyrost tkanki. Masaż w tkance chrzestnej powoduje lepsze odżywienie, zapobiega zwyrodnieniom i zatrzymuje już istniejące. Masaż w tkance kostnej wpływa na utrzymanie równowagi pomiędzy związkami organicznymi i nieorganicznymi.                                                Masaż w tkance tłuszczowej przyspiesza rozdrobnienie i usuniecie komórek tłuszczowych, co prowadzi do przyspieszenia przemiany materii - czyli spalania  tłuszczu w tkankacch. Jest to masaż odchudzający. Pacjent może schudnąć w ciągu 15 zabiegów nawet 6kg. Tego rodzaju zabieg jest bolesny, ponieważ polega na rozgniataniu tkanki tłuszczowej i trwa ponad 60 minut.

 

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery